Jdi na obsah Jdi na menu
 


Projekt "Pasování na Rytíře řádu čtenářského"

Na začátku školního roku odstartoval projekt "Pasování na Rytíře řádu čtenářského". Projekt je realizován ve spolupráci s Městskou knihovnou v Mimoni.

Každý měsíc společně s dětmi navštívíme knihovnu, kde pro ně paní knihovnice Mirka připraví vždy zajímavý program. Na úvod každé návštěvy si společně povídají o nově naučených písmenkách, přečtou si vybranou pohádku, namalují obrázek a pokud zbude trocha času, mohou si děti prohlížet knížky, které je zaujmou. 

Na začátku projektu děti od paní knihovnice dostaly čtenářské deníčky, do kterých jim mají rodiče zapisovat údaje o tom, kdy a jak dlouho s dětmi či dětem četli. Je smutné, že toto plní jen malý zlomek rodičů a spousta deníčků tak obsahuje pouze zápisy ode mě a o od paní knihovnice.

Děti často plní i úkoly. Již v prosinci bylo jejich úkolem naučit se své jméno, příjmení a adresu bydliště (ulice, číslo popisné a město). Tyto základní informace by měl umět každý školák a děti tyto znalosti musí prokázat i u závěrečného pasování!

Celý projekt bude završen v květnu slavnostním pasováním na Rytíře řádu čtenářského. Tohoto ceremoniálu se každoročně účastní i starosta města pan František Kaiser.

Obsah jednotlivých schůzek:

ZÁŘÍ

Seznámení s projektem, rozdání deníčku, předčítání pohádky O pejskovi a kočičce, kreslení, hraní a prohlížení knížek v knihovně

ŘÍJEN

Písmenka, která už známe, hry se slovy, pohádka na přání, kontrola deníčků, kresba pohádky do deníčku

LISTOPAD

Písmenka, která známe, hry se slovy, kontrola deníčků, předčítání pohádky, kresba pohádky do deníčku, prohlížení knížek

PROSINEC

Vánoční posezení v knihovně, pití vánočního čaje, ochutnávka cukroví, předčítání pohádky, nová písmena a hry se slovy, kontrola deníčků, kresba do deníčků, zadání úkolu: Vím, jak se jmenuji a kde bydlím

LEDEN

Povídání o Ježíškovi, nová písmena a hry se slovy, pohádka Mach a Šebestová, kontrola úkolu - Vím, jak se jmenuji a kde bydlím, kresba do deníčku. Zadání úkolu - děti stále neznají své jméno a adresu

ÚNOR

Nová písmena a hry se slovy, povídání o pohádkových knihách a pohádkových postavách, čtení na přání, kresba do deníčku. Stále trvá zadaný úkol - Vím jak se jmenuji a kde bydlím, povídání o pasování - děti se mají naučit slib Rytíře

SLIB RYTÍŘE ŘÁDU ČTENÁŘSKÉHO

SLIBUJI VE JMÉNU VŠECH KRÁSNÝCH KNÍŽEK POHÁDEK, PŘÍBĚHŮ, BÁSNIČEK A FANTAZIE, ŽE:

BUDU SE VŽDY CHOVAT JAKO RYTÍŘ ŘÁDU ČTENÁŘSKÉHO

BUDU KNÍŽKY OPATROVAT JAKO NEJVZÁCNĚJŠÍ POKLADY

BUDU JE MÍT RÁD

BUDU SE K NIM CHOVAT OPATRNĚ A S ÚCTOU

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář